Kørsel med skolens egen bus

Bussen kører rute morgen og eftermiddag med skoleelever, der ikke bor på den offentlige busrute.

 

Ombord på bussen gælder følgende retningslinier:

  • buschaufførens anvisninger skal altid følges
  • der skal være ro og orden på bussen, så turen bliver behagelig for alle
  • det er først tilladt at stå op, når alle siddepladser er i brug. De mindste elever skal sidde ned. De største elever skal stå op.

 

Bussen kører fast rute med elevopsamling hver morgen.

 

Krydset Ejlskovvej/Møllegyden 07.00 Elvedgårdsvej/Axel Brahesvej 07.34
Hårslev ved kirken 07.03 Ael Brahesvej ved Viernevej 07.38
Maderupvej ved transformer 07.06 Hindevad Kro 07.42
Særslev ved kirken 07.10 Rugårdsvej/Bogensevej 07.44
Søndersø ved Rema 07.18 Hårslev Skole 07.49
Vigerslev 07.21 Vejruphuse 33 07.51
Morud rundkørsel 07.24 Skovsgårde v/Gl.mejeri 07.54
Veflinge Børnehave 07.29 Harndrup ved Brugsen 07.59
Præstegården 07.34    

 

Om eftermiddagen kører bussen to runder, hvor elever køres hjem.

 

Mandag Tirsdag Onsdag Torsdag Fredag
13.40 13.40   13.40 13.00
15.15 15.15 14.25 15.15 14.35

 

Ruterne er tilpassede. Den stiplede rute benyttes, hvis der er elever der skal sættes af på dem.

Eleverne skal, hvis de ønsker at benytte den stiplede rute, give chaufføren besked når de stiger på bussen. Den stiplede rute kan kun benyttes på afgangene klokken 14.35 og klokken 15.15.

Den ordinære rute slutter i Stillebæk, hvorefter bussen returnerer til Brenderup via Ejlskov. Elever fra Ejlskov bedes ved påstigning meddele chaufføren, at de skal køres til Ejlskov på tilbagevejen mod Brenderup. Turen over Ejlskov kan kun benyttes på afgangene klokken 14.35 og klokken 15.15. Når alle elever er sat af, kører bussen direkte hjem – uanset hvor på ruten det sker.

 

 

Bliv elev


Ønsker du at dit barn skal blive en del af Brenderup Realskole? Så udfyld indskrivningsformularen - det er hurtigt og nemt.

 

Bliv elev