Kørsel med skolens egen bus

Bussen kører rute morgen og eftermiddag med skoleelever, der ikke bor på den offentlige busrute.

 

Ombord på bussen gælder følgende retningslinier:

  • buschaufførens anvisninger skal altid følges
  • der skal være ro og orden på bussen, så turen bliver behagelig for alle
  • det er først tilladt at stå op, når alle siddepladser er i brug. De mindste elever skal sidde ned. De største elever skal stå op.

 

Busrute_mindste fil2.jpg

 

Bussen kører fast rute med elevopsamling hver morgen.

 

Krydset Ejlskovvej/Møllegyden 06.56 Præstegården i Veflinge 07.33
Hårslev ved kirken 07.00 Axel Brahesvej v/ Labøllevej 07.36
Maderupvej ved transformer 07.03 Axel Brahesvej v/ Gamby 07.38
Særslev ved kirken 07.10 Hindevad Kro 07.42
Søndersø ved Rema 07.18 Bogensevej v/ Gl. Gamby 07.44
Vigerslev 07.21 Hårslev Skole 07.49
Farstrup v/ møbelfabrikken på Landevejen 07.23 Vejruphuse 07.51
Morud rundkørsel 07.25 Skovsgårde v/ Gl.mejeri 07.54
Veflinge Børnehave 07.29 Harndrup ved Brugsen 07.58

 

 

Om eftermiddagen kører bussen to runder, hvor elever køres hjem.

 

Mandag Tirsdag Onsdag Torsdag Fredag
13.40 13.40   13.40 13.00
15.15 15.15 14.30 15.15 14.30

 

Når alle elever er sat af, kører bussen direkte hjem – uanset hvor på ruten det sker.

 

Bliv elev


Ønsker du at dit barn skal blive en del af Brenderup Realskole? Så udfyld indskrivningsformularen - det er hurtigt og nemt.

 

Bliv elev